



| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 10.16 mm |
| Width | 6.48 mm |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 3.3 mm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Frequency | 550 Hz |
| Number of Elements | 1 |
| Number of Circuits | 1 |
| Bandwidth | 2.5 MHz |
| Operating Supply Voltage | 28 V |
| Max Supply Voltage | 32 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Number of Channels | 1 |
| Slew Rate | 3 V/µs |
| Operating Supply Current | 800 µA |
| Input Bias Current | 30 pA |
| Max Supply Current | 1 mA |
| Settling Time | 20 ms |
| Dual Supply Voltage | 9 V |
| Gain Bandwidth Product | 1.8 MHz |
| Input Offset Voltage (Vos) | 500 nV |
| Max Dual Supply Voltage | 16 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.375 V |
| Voltage Gain | 180 dB |
| Number of Amplifiers | 1 |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 120 dB |
| Nominal Gain Bandwidth Product | 2.5 MHz |
| Schedule B | 8542330000 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Common Mode Rejection Ratio (CMRR) | 130 dB |
| Amplifier Type | Zero-Drift Operational Amplifier |
| Input Voltage Noise Density | 90 nV/sqrt Hz |
Stock: 423
Distributors
pcbx
Unit Price$6.94535
Ext.Price$6.94535
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $6.94535 | $6.94535 |
| 10 | $5.43978 | $54.39780 |
| 25 | $5.12867 | $128.21675 |
| 50 | $4.83536 | $241.76800 |
| 100 | $4.64835 | $464.83500 |
| 300 | $4.48726 | $1346.17800 |
| 500 | $4.33176 | $2165.88000 |
| 1000 | $4.23379 | $4233.79000 |
